Головна » Сторінка безпеки» Правила поведінки з бродячими тваринами

Багато тисячоліть собаки живуть поруч із людьми. Вони – пастухи, охоронці, помічники на полюванні, рятувальники, шукачі злочинців і наркотиків. Для людини, яка втратила зір, собака-поводир – це її очі, можливість повноцінно жити. Багато людських життів врятували собаки, відшукуючи людей у завалах після землетрусів, у снігових лавинах, палаючих будинках.

Багато років далматини, яких зазвичай називали Спаркі, разом з лондонськими пожежниками рятували людей. За це вони зробили далматина Спаркі своїм символом і талісманом. Існує безліч порід собак, які відрізняються виглядом, розміром, поведінкою. Деякі породи можуть бути небезпечними для людей.

А що ви знаєте про породи собак і які з них безпечні, а які є небезпечними?

Щороку в Україні десятки тисяч людей стають жертвами нападу собак. Укус собаки небезпечний тому, що може призвести до захворювання на сказ. Ситуація з собаками, особливо в містах, зараз дуже напружена. Збільшується їх кількість, а відтак і напади на людей. Почастішали тяжкі травми, трапляються і смертельні випадки. Зростає обурення громадян. Тому влада вживає відповідних заходів, щоб забезпечити безпеку людей. Отже, добре зважте усе, перш ніж заводити собаку в міській квартирі. Ви маєте також знати про небезпеку, яку становлять бездомні, здичавілі тварини.

А чи знаєте ви, що…

Найбільше проблем з собаками виникає у листонош. Наприклад, щороку в США собаки “пробують на зуб” ноги та руки 6 тисяч листонош.

Дирекція пошти знайшла вихід. Вона видає своїм співробітникам одяг, оброблений спеціальним розчином. Це зменшує агресивність тих собак, які не здатні відрізнити листоношу від грабіжника.

В Австралії листоношам дають жувальну гумку із запахом та смаком м’яса. Тільки-но собака схопить ці ласощі, як миттю на десять хвилин його зубаті щелепи склеяться.

Більшість людей зазнає нападу собак через власну необачність та невміння правильно поводитися з твариною. Щоб такого не сталося з тобою, запам’ятай правило “Трьох НЕ”:

НЕ зачіпай незнайомих собак.

НЕ наближайся до собаки, яка щось охороняє або їсть.

НЕ наближайся до собаки під час шлюбних ігрищ.

Трапляється, що собака нападає на людину з невідомої причини. Що робити?

Не тікай. У собаки добре розвинений мисливський інстинкт. Він обов’язково кинеться за тобою і наздожене, бо бігає краще за тебе.

Не махай руками й не роби різких рухів. Собака може сприйняти це як вияв агресії з твого боку й почне готуватися до нападу.

Якщо собака готується до нападу, відходити від нього треба повільно, не повертаючись спиною. Тварина не повинна відчувати твого страху.

  • Ось кілька способів зупинити напад собаки:
  • голосно і впевнено скомандувати: “Фу!”, “Сидіти!”, “Лежати!”. Можливо, знайома команда змусить собаку підкоритися;
  • що-небудь кинути в собаку, щоб відволікти його увагу, і сховатися або озброїтися (схопити палицю чи камінь).

Завжди пам’ятай, що собака може бути вдвічі важчим від тебе, тому, коли він напав, найголовніше – це встояти на ногах. Треба нахилитися вперед, зігнути ноги, коліна звести разом, щоб максимально захистити низ живота.

Слід пам’ятати, що собака, як і більшість хижаків, інстинктивно намагатиметься дістатися до горла. Захиститися допоможе такий прийом.

Потренуйся. Підборіддя слід притиснути до грудей і, виставивши перед собою зігнуту руку, підставити йому лікоть і намагатися заштовхати його до горла собаки, доки щелепи тварини розтиснуться.

Небезпечно. Якщо тебе вкусив незнайомий собака або собака, якому не зроблено щеплення від сказу, слід негайно звернутися до лікаря.

Досить часто вигулювати собаку доручають дітям. Якщо вам доводиться прогулюватися з домашнім улюбленцем, ви, напевно, пригадаєте випадки, коли він несподівано вибігав на проїзну частину дороги або, забувши про все на світі, мчав за котом.

А знаєте, чому таке траплялося? Напевно, тому, що ви не зажди дотримувалися правил вигулу собак, які діють у всіх містах України. А створено їх для того, щоб зручно було і собакам, і їхнім власникам, і перехожим.

Найголовніше в них – собака не повинен навіть наближатися до перехожих. Тому собак можна вигулювати лише у спеціально відведених для цього місцях, обов’язково у наморднику і з нашийником.

А собак, породи яких віднесено до небезпечних, слід вигулювати лише на короткому повідку! Власник повинен міцно тримати за поводок, бо собака зривається з місця із зусиллям, яке в 1,4 рази більше за вагу собаки.

Особливо уважним слід бути поблизу дороги. Не забувайте, що навіть найрозумніший пес не здатен оцінити ситуацію на дорозі. Він може почати переходити дорогу й тоді, коли автомобілі ще не зрушилися. Якщо собака несподівано вибіжить на дорогу і стане причиною дорожньо-транспортної пригоди, відповідати за її наслідки доведеться власникові.

Запам’ятайте:

За законодавством України кримінальну відповідальність за вчинки, скоєні собакою, несе її власник. Залежно від наслідків це може бути штраф, конфіскація собаки й навіть позбавлення волі власника.